Czasem, żeby zobaczyć, co dolega pacjentowi, trzeba niejako zajrzeć do jego wnętrza. Najpowszechniejszym i najłatwiej dostępnym sposobem takiego postępowania jest badanie USG. Dzięki niemu można rozeznać się w stanie jamy brzusznej, naczyń żylnych lub ciąży. Badanie to to często podstawa do dalszych badań oraz podjęcia właściwego leczenia.
Badanie to wykonuje się nie tylko w szpitalu. Można umówić się na nie w wielu poradniach. Jeżeli jest się osobą ubezpieczoną, mając skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, USG można wykonać za darmo. Wystarczy umówić się na konkretny termin. Przeciętny aparat USG jest niewielki i czasem można go przewozić z gabinetu do gabinetu. Kobiety w ciąży powinny mieć możliwość zrobienia tego badania przy wykorzystaniu lepszego aparatu. Daje to większą gwarancję poprawnego i pokrywającego się z faktycznym stanem rzeczy wyniku.
USG często ma potwierdzić podejrzenie lekarza w sprawie konkretnej dolegliwości. Jeśli wynik wychodzi niejednoznacznie, pacjent będzie poddawany innym badaniom. Badanie USG jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Nie należy się go obawiać.Przed jego wykonaniem – zwłaszcza jeśli chodzi o jamę brzuszną – należy zaznajomić się ze wskazaniami dotyczącymi tego, jak długo przed badaniem nie jeść lub nie pić. Chodzi o to, aby lekarz zobaczył w miarę przejrzysty obraz narządów wewnętrznych i potwierdził lub wykluczył podejrzenia lekarza kierującego pacjenta na badanie.
Wynik badania USG otrzymuje się od razu, często wraz z opisem autorstwa osoby, która je przeprowadza. Później pozostaje już tylko pokazać wyniki lekarzowi zlecającemu to badanie.