Budownictwo ma szereg różnorodnych rodzajów prac. Betonowanie, zbrojenie, montaż instalacji elektrycznej, czy wodno-kanalizacyjnej, wykonanie stolarki i inne. Podczas betonowania często stosuje się szalunki. Istnieją szalunki wykopowe, ścienne i stropowe. Szalunki przestawne, ślizgowe i przesuwne to najczęściej spotykane ich rodzaje. Przy zakładaniu szalunków
stropowych ważna jest konstrukcja, która służy do ich podparcia.
Deskowania stropowe ułożone na solidnym podłożu gwarantują prawidłowe wykonanie wylewki. Szalunek podtrzymuje wylewkę stropu, aż do jej związania. Po tym czasie można go zdemontować i użyć do dalszych prac. Do deskowania stropowego stosuje się najczęściej drewno sosnowe. Deski takie nie chłoną wody i nie wiążą się z betonem. Te cechy powodują, iż montaż i demontaż takiego rusztowania nie sprawia kłopotu. Stosuje się również szalunki systemowe i płytowe. Deskowanie stropowe zazwyczaj nie jest przymocowane do konstrukcji, tylko się na niej opiera. Ale czasem jest to konieczne. Rozpiętość szalunków tropowych zależy od grubości desek, jak również od ilości zaprawy, która się na nich znajdzie. Deskowanie stropowe powinno być solidnie wykonane. Jakiekolwiek uchybienia mogą spowodować opadnięcie stropu. Skutki takiego zdarzenia czasem są fatalne.
Bhp na budowie to sprawa szczególnie ważna. Zagrożenia czyhają za każdym rogiem. Rozwaga i umiejętność przewidywania to cechy priorytetowe.
Po użyciu desek — na wylewce, czy ścianie zostają charakterystyczne ślady. Można je oczywiście zatrzeć, ale niekiedy stwarza to niespodziewany element dekoracyjny. Odpowiednie wyeksponowanie go może zostać potraktowane z aprobatą.