Wczesnorenesansowy wynalazek Jana Gutenberga – ruchoma czcionka zrewolucjonizował sposób rozpowszechniania słowa pisanego. Właściwie do dnia dzisiejszego wszystkie drukarnie na całym świecie stosują zasadę Gutenberga. Zmieniła się technologia.
Dziś już nie ma zecerów, którzy mozolnie układają drewniane lub metalowe czcionki obok siebie, tworząc wyrazy i zdania. Techniki komputerowe zawładnęły światem, również tym zajmującym się drukowaniem. Drukarnie w większości zajmują się wszystkimi rodzajami druku. Tylko niewielka ich cześć to zakłady specjalizujące się w produkcji określonego rodzaju wyrobów, na przykład plakatów czy ulotek reklamowych. Zróżnicowanie profilu produkcji determinowane jest głównie bazą – od powierzchni drukarni oraz od rodzaju i ilości sprzętu zależy, czy będzie w tym miejscu możliwy , prasy, reklam.
W wielu miejscach działają jeszcze małe zakłady rzemieślnicze, które drukują na potrzeby miejscowej społeczności. Są to proste zlecenia na jednokolorowe plakaty informujące o meczu miejscowej drużyny, nekrologi na słupy ogłoszeniowe, nieskomplikowane w formie zaproszenia na uroczystości i tym podobne. Ale takie miejsca odchodzą już w przeszłość. Druk każdego rodzaju materiałów można zlecić za pomocą Internetu i otrzymać gotowy produkt w tempie błyskawicznym za pośrednictwem firm kurierskich.
Nawet najbardziej skomplikowana ze wszystkich czynności – druk książek odbywa się cyfrowo i zarówno skład jak i sam wydruk każdy może zlecić za pomocą łącza internetowego. Koszt usługi zależy od rodzaju papieru, ilości kolorów, rozmiaru i oczywiście nakładu.